Podstawy terapii manualnej
Terapia manualna jest gałęzią fizjoterapii, która wykorzystuje starannie dobrane chwyty i sposoby ułożenia pacjenta, aby pozytywnie wpłynąć na jego układ ruchu. Głównym celem terapii manualnej jest zmniejszenie dolegliwości bólowych i przywrócenie normalnej ruchomości. Tego rodzaju fizjoterapia wymaga bardzo dobrych zdolności palpacyjnych i umiejętności pracy z tkankami pacjenta.
Nie da się ich nabyć inaczej niż podczas profesjonalnego szkolenia. Jeżeli potrzebny Ci sprawdzony kurs masażu Poznań lub w innym mieście – doskonale trafiłeś. Oferujemy szkolenie pod okiem doświadczonych instruktorów, dzięki którym poznasz techniki terapii manualnej i zdobędziesz wiedzę konieczną do ich prawidłowego stosowania.
Na czym polega terapia manualna?
Terapia manualna służy zniwelowaniu bólu i usprawnieniu układu ruchu. Fizjoterapeuta bada i diagnozuje pacjenta, odnajdując źródło jego problemów, a następne pracuje z wyznaczonymi tkankami, uciskając je. Często przeprowadza także testy siły mięśniowej. Różne metody pozwalają na dotarcie do newralgicznych punktów i poprawienie ich stanu.
W przypadku tego rodzaju terapii wyróżniamy trzy podstawowe techniki pracy fizjoterapeutów: mobilizacje, manipulacje i trakcje. Wszystkie opierają się na odpowiednim zastosowaniu chwytów, ucisków i położenia ciała pacjenta. Kluczem ich skuteczności jest prawidłowe wykonanie, a nie siła fizyczna.
Terapia manualna – działanie i korzyści dla zdrowia
Terapia manualna służy wspomaganiu leczenia narządu ruchu. Nierzadko wraz z nią stosowane są techniki oscylacji, które znacząco usprawniają i wspomagają proces terapeutyczny. Prawidłowo zastosowane metody manualne pozwalają:
- zniwelować bolesność,
- zmniejszyć napięcie mięśni,
- zwiększyć elastyczność i ruchomość stawów,
- poprawić zakres ruchu,
- zmniejszyć stan zapalny w tkankach.
Terapię manualną poleca się w szczególności osobom, które zmagają się z dolegliwościami ze strony kręgosłupa, zespołami bólowymi oraz migrenami. Fizjoterapia doskonale wspomaga proces przywracania sprawności po wypadkach, kontuzjach i przeciążeniach.
Dlaczego warto zdobyć umiejętności wykonywania podstaw terapii manualnej?
Znajomość technik i chwytów stosowanych w terapii manualnej pozwala doskonale zrozumieć pracę więzadeł, mięśni i innych podskórnych tkanek. Ta wiedza przydaje się nie tylko, gdy wykonujemy terapie i mobilizacje, ale też masaż tkanek głębokich czy nawet klasyczny.
Terapia manualna jest jedną z najbardziej uniwersalnych metod fizjoterapii, znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się ból i ograniczenie ruchomości. Przyspiesza regenerację i w krótkim czasie poprawia funkcjonowanie całego narządu ruchu. Jej skuteczność rehabilitacyjna jest nieoceniona.v
Kurs podstaw terapii manualnej – jak się zapisać?
Jeśli chcesz zapisać się na szkolenie, skontaktuj się z nami mailowo: szkola-masazu@home.pl lub pod numerem telefonu +48 693 574 232
Dlaczego warto wybrać kurs podstaw terapii manualnej w Centrum Szkoleniowym Trigger?
Po ukończeniu naszego kursu uczestnik potrafi zbadać i zdiagnozować pacjenta, dobrać odpowiednie metody terapeutyczne, w prawidłowy sposób posługiwać się technikami terapii manualnych, a także zastosować techniki oscylacji, które je wspierają.
Kurs masażu Warszawa gwarantuje nabycie umiejętności pożądanych w zawodzie fizjoterapeuty, masażysty czy też rehabilitanta. Ukończone szkolenie potwierdza międzynarodowy certyfikat, umożliwiający działanie na terenie każdego kraju Unii Europejskiej.